A fruktózfelszívódási zavar napjainkban az egyik leggyakoribb, anyagcserét érintő betegség. A köznyelvben azonban legtöbbször helytelenül fruktózintoleranciának nevezik ezt az állapotot.
Öröklött, veleszületett betegség, és általában nagyon hamar fény derül rá, mert az anyatejes elválasztás után az új ételek bevezetésénél egyből jelentkezik a probléma. Ebben az esetben a fruktóz-1-foszfát-adoláz hiánya okozza a betegséget, így a fruktóz a bélfalon keresztül problémamentesen áthalad a vérbe, viszont a máj nem megfelelően bontja le. Nagyon ritkán fordul elő, viszont nagyon veszélyes is lehet, mert májfunkciózavart, veseelégtelenséget és hipoglikémiát is okozhat. Ebben a cikkben a továbbiakban nem lesz szó a fruktózintoleranciáról.
Sokszor „becézik” fruktózintoleranciának is (de nem ugyanaz), az intoleranciával szemben szerzett betegség. A vékonybélben a GLUT5 és a GLUT2 transzportmechanizmusának hibás működése okozza. A fruktóz megérkezik a bélbe, és a bél felőli oldalon a GLUT5 nevű fehérje feladata lenne, hogy átvigye a bélnyálkahártyán a fruktózmolekulákat, és a vér felőli oldalon átadja a GLUT2 nevű fehérjének, amely innen továbbszállítja azokat a véráramba. Ebben a mechanizmusban van zavar fruktózmalabszorpció esetén, így a gyümölcscukor nem szívódik fel a vékonybélben, hanem nagy mennyiségben továbbhalad a vastagbélbe. Itt azok a baktériumok, amelyek a normális bélflóránk részei, fermentálni kezdik a fruktózt, gázokat és savakat termelve belőle. Ez okozza a bélgázosságot, puffadást és hasgörcsöket. A bélben felszaporodó cukormolekulák vizet kötnek magukhoz, ezzel növelve a széklet mennyiségét és térfogatát, ami aztán hasmenéshez vezet.
A fruktózmalabszorpció kilégzéses vizsgálattal diagnosztizálható. Éhgyomorra 75 g fruktózt tartalmazó folyadékot kell elfogyasztani, majd megadott időközönként egy gépbe fújni, amely a kifújt levegőben méri a hidrogénkoncentráció növekedését.
Kép forrása: https://www.mdpi.com/2072-6643/12/1/94/htm
A hangulati ingadozásért és az ok nélküli depresszióért feltehetően a vastagbélben landoló gyümölcscukor a felelős. Az étellel elfogyasztott triptofánt a fruktózmolekulák magukhoz kötik a vastagbélben, egy olyan komplexet alkotva, amely nem tud a vérbe felszívódni. Ezáltal a szerotonin képződéshez a triptofán mennyisége már nem elegendő. A diéta betartásával a hangulatingadozás általában megszűnik.
❌ Ételek, amelyek fogyasztását fruktózmalabszorpció esetén érdemes kerülni:
A cukoralkoholok negatívan befolyásolják a fruktózanyagcserét! Tolerálható mértékű fruktózmennyiség esetén, amennyiben valamilyen cukoralkohollal együtt fogyasztjuk, előfordulhat, hogy a megszokott adag is panaszt okoz.
Eltérő tolerálhatóságú a szacharóz. Ez a mi háztartási cukrunk, egy fruktóz- és egy glükózmolekulából áll. Van, aki kis mennyiségben jól tolerálja. Szacharóz továbbá a kókuszcukor és a nádcukor is. Tehát mindegyik fele-fele arányban tartalmaz glükózt és fruktózt.
Vásárlásnál soha ne a tápértéktáblázatot nézd a címkén, hanem az összetevőket. Lehet egy termék cukortartalma 70 g / 100 g, mert ha az csak glükóz, akkor fruktózmalabszorpció esetén nem számít, tehát fogyasztható. Ugyanez érvényes a laktózmentes termékekre is. Ha megnézed a tápanyagtáblázatot a termékek oldalán, akkor láthatod, hogy kifejezetten kis mennyiségű cukrot tartalmaznak, de ez a cukor csak glükózból és galaktózból tevődik össze, tehát fruktózfelszívódási zavar esetén nem okoz problémát. (Persze csak abban az esetben, ha nem tartalmaz hozzáadott gyümölcsöt!)
Még egy dolog:
Az almaecet, citromsav, almapektin, borecet stb. esetén a szóösszetétel utolsó tagját nézzétek. Ezek ugyan gyümölcsből kerülnek előállításra (már amikor, mert ugye az élelmiszeripar rohamos fejlődésének köszönhetően a citromsavnak már köze sincs a citromhoz például), de egy teljesen új anyag jön létre, például sav vagy ecet. Ezek ettől függetlenül fogyaszthatóak fruktózmalabszorpció esetén.
Amennyiben a sima fruktózszegény diéta mellett továbbra is tapasztalhatóak kellemetlen tünetek, érdemes megfontolni az alacsony FODMAP-tartalmú diétát.
A nyári évszak tartogathat kellemetlen meglepetéseket, de a jó hír, hogy ezeket némi odafigyeléssel megelőzhetjük.
Nézd, hogy hogyan!