1. Dao enzim mennyiségének kimutatása vérből
Hipotézis: Túl kevés dao-enzim (a bélben!) hisztaminintoleranciához vezet. Alacsony dao-enzim mennyiség (a vérben mérve) hisztaminintoleranciára utal.
A probléma ezzel az, hogy a DAO koncentrációja a vérben nem minden esetben tükrözi az enzim mennyiségét a béllumenben. A bélben való mérés pedig problémás, mert csak biopsziával lehetséges. A DAO mennyisége a nap folyamán ingadozik, követi a bevitt hisztamin mennyiségét. Crohn-betegség esetén a betegség egy bizonyos szakaszában a DAO lehet erősen emelkedett is, ami nem a jó hisztaminbontásra utal, hanem a bélfal nagymértékű károsodására. Ebben az esetben sikeres terápia során a DAO újra csökkenni kezd.
(Külföldön egyes laborok a DAO-mennyiségből kalkulálják az aktivitás minőségét is. Ez félrevezető lehet egyes génvariációk esetén, ahol a DAO bizonyos százalékban csökkent aktivitással tud bontani. Nálunk azonban nem elérhető az aktivitásteszt.)
A Magyarországon végzett vizsgálatok szérumvérben nézik a DAO koncentrációját. A határértéket 10–100 U/ml közé teszik, megfigyelések alapján azonban állítólag ez az érték 40 U/ml felett lenne megfelelő.
Vannak olyanok, akiknél nem okoz azonban panaszt például 15 U/ml DAO-mennyiség, de sajnos van olyan is, akinél ez az érték kevésnek bizonyul, és panaszokat okoz.
Tegyük fel, valakinek 30 U/ml a DAO-értéke a vérben, a mellette mérhető plazmahisztamin-érték pedig 3,2 ng/ml. A DAO 10 U/ml felett nem számít hisztaminintoleranciának, a plazmahisztamin pedig 0,45 ng/ml-ig jó, ez a határérték. (Bár én tudok olyan külföldi laborról, ahol már lejjebb vitték a hisztamin maximumát 0,3 ng/ml-re.) A 3,2 ng/ml a hisztamin-határérték tízszerese. Akkor a 30-as DAO-t nevezhetjük jónak ezzel összehasonlítva?! Ez a DAO ellátja a feladatát?! Ez ugyanúgy hisztamin intolerancia!
A Synlab tájékoztatása a DAO enzim mérésével kapcsolatban:
„Hisztaminintolerancia- (DAO) vizsgálat ára: 16000 Ft (2022), elkészülési ideje: 14-15 munkanap
Bármikor elvégezhető a vizsgálat, antihisztamin szedését nem kell elhagyni.
A vizsgálatot különféle gyógyszerek, izomlazítók, narkotikumok, fájdalomcsillapítók, magas vérnyomás elleni gyógyszerek, antiaritmiás szerek, bizonyos antibiotikumok, nyákoldók, hörgőtágítók, H2-receptor-antagonisták, citosztatikumok és antidepresszánsok befolyásolják. Ezek a típusú gyógyszerek csak kezelőorvossal történő konzultációt követően hagyhatóak el vagy helyettesíthetőek.”