1. Milyen tünetei vannak a hisztamin intoleranciának?
A hisztamin intolerancia tünetei egyénenként változók lehetnek. Gyakoriak a gyomor-bélrendszeri tünetek, a szív- és érrendszeri tünetek, a bőr-, nyálkahártya- és légúti tünetek, illetve az idegrendszeri és hormonrendszeri tünetek jelentkezése. Gyakori tünetek például a puffadás, a hasfájás, a bőrproblémák, a fejfájás vagy a menstruációs zavarok.
2. Mi okoz hisztaminintoleranciát?
A hisztamin intolerancia oka, hogy a szervezetben kevesebb DAO enzim termelődik, ami különböző tüneteket okoz. Az előforduló okok közé tartozik a szervezetben felszabaduló nagy mennyiségű hisztamin, a szájon át bevitt hisztamin és/vagy biogén aminok jelentős fogyasztása, valamint ezek kombinációja. meghaladja az egyéni toleranciaküszöböt, akkor széles körű „mérgezési” tünetek jelentkezhetnek.
A hisztamin intolerancia további lehetséges okai közé tartoznak:
- Magas hisztamin tartalmú, vagy hisztamin-felszabadulást elősegítő élelmiszerek vagy italok fogyasztása
- DAO enzim aktivitásának gátlása
- Emésztőrendszeri betegségek
- Genetikai hajlam
- Lelki okok
3. Milyen magas hisztamin tartalmú ételek vannak?
A kritikusan magas hisztamin tartalmú ételek közül néhány:
- Tejtermékek, különösen a sajtok
- Nem friss húsok
- Halak
- Tenger gyümölcsei
- Olajos magvak
- Egyes zöldségek
- Néhány gyümölcs
- Érlelt ecetek
- Alkohol tatalmú italok
4. Hogyan zajlik a hisztamin intolerancia kivizsgálása?
A hisztamin intolerancia diagnózisának megerősítéséhez számos vizsgálat és módszer áll rendelkezésre. Az orvos vagy táplálkozási szakember általában a beteg átfogó kórelőzményét veszi figyelembe, és megkérdezi a tüneteket, az élelmiszer fogyasztási szokásokat és az esetleges kiváltó tényezőket. Hisztaminteszt, DAO-teszt, genetikai tesztek, vizeletteszt, terheléses teszt, prick-teszt segíthetnek a hisztaminózis diagnosztizálásában.
5. Hogyan kezelhető a hisztamin intolerancia?
A kezdeti időben drasztikusan csökkenteni kell a hisztamin bevitelét és ezzel egy időben a hisztaminbontó enzimek kapacitását kell növelni.
Mivel a hisztaminszintre sok egyéb életmódbeli hiányosság is hatással van, legtöbb esetben kizárólag a teljes életmódváltás a kiút a hisztamin érzékenységből. Ennek alapkövei a rendszeres moderált intenzitású mozgás (akár napi rendszeres séta), az alvásminőség javítása, stresszkezelés és egyéb táruló betegségek például diszbiózis kezelése.