HÚSOK
Azt gondolom, már mindenkinek egyértelmű, milyen fontos, hogy a hús vagy a hal a lehető legfrissebb legyen, és ha lehet, akkor háztáji tartásból származzon. Ha megfelelő helyről származik, és emellett még bio is, akkor az abszolút jackpot, viszont valószínűleg aranyáron lesz. Ugyanez vonatkozik persze a belsőségekre is.
Arra mindenképp figyelj, hogy hiába bio egy hús, ha bioszóját etetnek az állatokkal, mert a szója számukra nem megfelelő élelem. A természetes tápláléktól lassabban nőnek, és így lesz megfelelő a zsírsavprofiljuk, azaz jobb arányban fogják tartalmazni az Omega-3 és -6 zsírsavakat is.
A kapirgálós csirke tojása superfood, bármelyik goji, chia, moringa stb. elbújhat mellette. A tojássárgája problémamentesen fogyasztható. A fehérjét hisztaminliberátornak is tartják – ez amúgy vitatott –, emiatt esetleg a diéta elején kerüld, később viszont megpróbálhatod visszavezetni.
Egy szó, mint száz, fontosabb az, hogy a marha füvet egyen a legelőn, a csirke kapirgáljon, mint az, hogy bioplecsni legyen rajta.
HALAK
A kisebb halakkal táplálkozó, nagy testű ragadozó halak általában erősebben szennyezettebbek amiatt, hogy akkumulálódnak bennük a méreganyagok. A halak esetén egyre nagyobb problémát jelent a tengerek és az édesvizek iszonyatos mértékű szennyezése. Az atlanti-óceáni térség a szennyezés szempontjából jobbnak számít, mint a csendes-óceáni területek. A halak csomagolásán megtalálható a halászat helye, így le tudod te is ellenőrizni, honnan származik az éppen megvásárolni kívánt termék. A legjobb halak azok, amelyeket halászat után még a hajón egyből feldolgoznak és lefagyasztanak, persze ezek meglehetősen drágák.
Az olcsó halak esetén problémát okozhat az úgynevezett kettős fagyasztási eljárás, miszerint a hajón lefagyasztják őket, elviszik Kínába, ott felolvasztják, feldolgozzák, halrudacskává préselik, vagy glazúrozzák a szeleteket, majd ismét visszafagyasztják. A halakat az élelmiszerláncok olyan helyekről importálják, ahonnan a legolcsóbban tudják beszerezni, nyilvánvalóan a legnagyobb haszon érdekében. Ezeket a halakat, mint például a pangasius vagy az alaszkai tőkehal, feldolgozásnál bevonják egy olyan réteggel, amely miatt a fagyasztott súly nagyobb lesz, viszont ha elolvad rajta a glazúr, a nettó súly jóval alacsonyabb, tehát ilyen esetben gyakorlatilag vizet veszünk haláron. Továbbá, a csomagoláson mindig csak a halászat helyét láthatjátok, a feldolgozás helyét és módját általában nem… Egy érdekes német nyelvű videót találtok itt a témában.
⭕️ Érdekesség a külföldön élőknek: Ausztriában és Németországban kaphatóak a Followfish nevű márka termékei. Minden egyes dobozon egy egyedi kód található, amelyet ha beírsz a honlapjukon, akkor vissza tudod követni, hogy hol és milyen technikával halászták a halat, hol történt a feldolgozás, és az adott helyről vagy esetleg farmról egy rövid leírást is adnak. Korrekt, átlátható cég, kimagasló minőségű áruval.