A szorongásos zavarok megjelenéséért feltehetően több tényező is okolható. Sok esetben a szakemberek egyetlen okot vesznek figyelembe, és csak ezt az egyet kezelik, ami természetesen csak félsikerekhez vagy nem egy esetben teljes sikertelenséghez vezet. A szorongásos zavarok esetén ez különösen veszélyes lehet, mert az elszenvedett kudarcok miatt a betegek sokszor még rosszabb állapotba kerülnek.
A pszichés betegségek kialakulását befolyásolhatják:
1. Hosszú távon hajlamosító tényezők
▫️ Genetika
▫️ Gyerekkori körülmények: neveltetés, szülőktől látott minták, túl kritikus, szélsőségesen magas elvárások
▫️Idővel felhalmozódó stressz
2. Biológiai okok
▫️ Neurotranszmitterek egyensúlyának felborulása: Olyan fiziológiai egyensúly-eltolódások az agyban, amelyek összefüggésbe hozhatók a szorongásos zavarokkal. Ezt okozhatja örökletes érzékenység vagy hosszabb ideig tartó stresszes életszakasz. A különböző neurotranszmitterek hiánya eltérő zavarokhoz vezet.
▫️ Egyes agyi régiók, mint az amigdala és a locus caeruleus rendellenes működése
▫️ Egyéb egészségügyi kihívások: pajzsmirigy-túlműködés, mitrális prolapsus (mitrális billentyű előreesése), premenstruációs tünetegyüttes (PMS), hipoglikémia
3. Rövid távú kiváltó okok
▫️ Pánikrohamot előidéző stressztényezők: jelentős személyes veszteség, jelentős változás az életben, serkentőszerek használata
▫️Fóbiák: ésszerűtlenül eltúlzott félelem egy adott tárgytól, tevékenységtől vagy helyzettől
▫️ Trauma: súlyos autóbaleset, fulladásközeli élmény, roham átélése
4. Fenntartó okok
▫️ Fóbiás helyzetek kerülése
▫️ Aggodalmas belső monológ: „Mi van, ha…? Mit gondolnak majd…? Mit csinálok, ha…?” Ismerősek, ugye?
▫️ Téves meggyőződések
▫️ Elfojtott érzések
▫️Az asszertivitás hiánya: Az asszertív kommunikáció határozza meg a helyes egyensúlyt az alázatosság (amikor félünk kinyilvánítani a kéréseinket) és az agresszivitás (ahol kikényszerítjük, amit akarunk) között. Aki hajlamos a szorongásra, inkább alázatosan szokott viselkedni.
▫️ Izomfeszültség: A légzésen keresztül képes fenntartani a feszültség érzését. Az izomfeszültség korlátozza a légzést. Ha a légzésed felszínessé válik, nagyobb valószínüséggel fogsz szorongani.
▫️ Drogok használata, étkezési tényezők: A serkentőszerek, mint a koffein vagy a nikotin, érzékenyebbé tehetnek a pánikrohamokra. Ugyanez igaz az ételekben lévő adalékanyagokra, például az ízfokozókra, cukorra és hisztaminra is.
▫️ Nagyon stresszes életmód
▫️ Motiváció hiánya